Městská část Praha - Újezd - Kateřinské náměstí 465/1, 149 00 Praha 4 - Újezd u Průhonic
Tel.: 272690692, | e-mail: info@praha-ujezd.cz | datová schránka: 2w9bx6s

VÝLET ZA BECHEROVKOU DO KARLOVÝCH VARŮ – 19. září 2018

Naše městská část pořádala ve středu 19. září 2018 výlet do Karlových Varů. Měli jsme zde domluvenou exkurzi do továrny na výrobu Becherovky a prohlídku Muzea Jana Bechera. Po příjezdu do karlovarské likérky se nás ujal sám pan Bohumil Pich. Je jedním ze dvou lidí, kteří znají výrobní tajemství likéru a v likérce byliny míchají. Výklad byl velice zajímavý. Po prohlídce jsme se přesunuli do Muzea Jana Bechera, které se nachází přímo na místě bývalé továrny na Becherovku. Po vtipném výkladu paní průvodkyně pro nás byla připravena ochutnávka a krátký film mapující vznik likéru.
Pak už každý účastník zájezdu strávil odpoledne podle svých představ. V 17.00 hodin jsme se sešli u autobusu, všichni samozřejmě s karlovarskými oplatky jako dárkem z výletu.

VÝLET PARNÍKEM – 12. září 2018

Ve středu 12. září 2018 pořádala městská část pro seniory výlet lodí po Vltavě. Po nalodění u Čechova mostu byl připraven raut, na kterém se účastníci po celou dobu dvou hodinové plavby mohli občerstvovat. Loď na smíchovské straně 2× proplula plavební komorou. Ve slunečném dni byl opravdu krásný výhled nejen na Vyšehrad, ale i na ostatní památky Prahy, které jsou z Vltavy opravdu krásné.
Výlet byl z velké části hrazen z peněz, které byly získány vydražením májky. Tímto ještě jednou vydražitelům děkuji.

VÝLET NA ZÁMEK LEDNICE – 8.-9. května 2018

Ve dnech 8.–9. května 2018 pořádala naše městská část výlet na zámek Lednice. Součástí zájezdu bylo ubytování v penzionu, návštěva lednického zámku, společná večeře, ochutnávka vín a posezení u cimbálu ve sklípku. Dvoudenní výlet s takto náročným programem jsme organizovali poprvé.
Ráno 8. května jsme se sešli již v 6.30 hodin a po nájezdu na dálnici D1 se strachovali, zda prohlídku zámku plánovanou v 10.15 hodin stihneme. Hustota dopravy nakonec příjemně překvapila, a tak byl čas i na zastávku s kávou. Po společné prohlídce zámku jsme se rozešli a každý si udělal program podle svého. V areálu lednického zámku je opravdu na co se dívat. Po ubytování nastala ta skutečná moravská zábava. Ochutnávka vín se sommelierem byla velice zajímavá a cimbál rozproudil tu pravou atmosféru.
Druhý den jsme se u snídaně společně shodli, že ještě navštívíme Valtice. Někteří z nás se rozhodli pro prohlídku zámku nebo pro návštěvu výstavy kostýmů z dvoudílného seriálu Marie Terezie. Další obdivovali přilehlou bylinkovou zahradu. Byla to taková opravdu krásná tečka za celým zájezdem.
V odpoledních hodinách 9. května jsme se vypravili na cestu zpět opět v očekávání, jak pojedeme dlouho. Ale návrat, jako i celý výlet byl opravdu super.
Fotografie si můžete prohlédnout zde.

VÝLET SENIORŮ NA ZÁMEK SYCHROV – 20. září 2017

Zájezd pro seniory z naší městské části, konaný ve středu 20. září 2017, byl již pátý v pořadí. Tentokrát jsme zamířili na zámek Sychrov a do areálu Pěnčín. Den začal trochu uplakaně, ale jako na všech našich výletech se na nás před polednem usmálo sluníčko. Asi umíme vybrat termín.
Při prohlídce zámecké zahrady s oranžerií si mnoho z nás ještě stačilo porozhlédnout po houbách a nějaké i nasbírat. Interiér zámku je velice hezký a po rekonstrukci, která stále probíhá, jsou jednotlivé místnosti uváděny do původního stavu.
Po dobrém obědě v Malé Skále jsme vyrazili na farmu Pěnčín, kde jsme měli objednanou prohlídku dílny na výrobu korálků a kozí farmy. Byli jsme překvapeni, jak je proces výroby jednoho skleněného korálku složitý. Farma je vlastně jeden velký výběh domácích zvířat, všude se toulají ovce, kozy, slepice, dokonce i páv. Zavřená jsou pouze prasata a kůzlata. Skutečně jsme se pobavili. Všechny produkty a korálky si zde lze zakoupit, po nákupní horečce jsme si dali kávu u rychlého občerstvení, a pak autobusem rovnou směr Praha.
Fotografie si můžete prohlédnout zde.

VÝLET SENIORŮ NA HOSPITÁL KUKS – 17. 5. 2017

Ve středu 17. května městská část již po čtvrté pořádala výlet pro naše seniory. Tentokrát byl naším cílem hospitál KUKS a Babiččino údolí. Zaplněný autobus vyjížděl již v 6,30 hodin a předpověď počasí slibovala krásný slunečný den.
První zastávka na ranní kávičku byla jako vždy u benzínové pumpy a pak již KUKS.
Procházka z parkoviště přes vesničku byla příjemná, vše bylo krásně opravené. Pak velice obtížný úsek dolů schody a nahoru do kopce k hospitálu. Docela náročné, ale naši senioři si s tím bez problému poradili. Před prohlídkou jsme se ještě stihli podívat do zahrady a do bylinkového krámku na nádvoří. Prohlídka hospitálu trvala 70 minut a bylo se opravdu na co dívat. Dobrý oběd jsme si dopřáli v hospůdce Na Sýpce, přímo v areálu hospitálu.
Druhá zastávka byla v Babiččině údolí. Někdo zvolil procházku parkem, někdo prohlídku zámku, někteří stihli oboje.
Ještě káva a zmrzlina a pak směr Praha. Podle reakce zúčastněných měl výlet velký úspěch a anketa, která proběhla v autobuse „Kam příště“, má velice zajímavé výsledky. Předběžně se můžete těšit na zámek Lednice s trochou dobrého vínka. Budu se těšit na září, a za jeden den to určitě nestihneme. Co takhle výlet s přespáním?
Fotografie si můžete prohlédnout zde

VÝLET NA ZÁMEK MANĚTÍN A DO PIVOVARU CHYŠE – 21. 9. 2016

Již podruhé v tomto roce pořádala naše městská část zájezd pro seniory. Tentokrát jsme se vypravili směrem na západ naší republiky, a cílem byl zámek Manětín a méně známý zámek a pivovar v Chyši.
V barokním zámku Manětín jsme si prohlédli velice krásně zařízený interiér s velkým množstvím původního inventáře. Já i ostatní účastníci jsme byli opravdu nadšeni. Zahrada, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí, byla také velice krásná.
Obec Chyše, kde jsme měli v zámeckém pivovaru objednán oběd, je nehezká, ale zámek, pivovar a zámecká zahrada jsou velice krásně zrekonstruované. Někteří účastníci se procházeli v zahradě, někdo byl na prohlídce zámku. Všichni jsme byli na dobrém obědě v zámeckém pivovaru a ochutnali jsme i pivo, které zda vaří velice dobré.
Podle reakce všech zúčastněných se výlet vydařil a již se těším na jaro, kam se zase vydáme. Pokud máte nějaký námět, ráda si ho poslechnu. Jana Draštíková, zástupce starosty
Fotografie si můžete prohlédnout zde.

VÝLET DO PÍSKU A NA ZÁMEK ORLÍK – 25. 5. 2016

Městská část uspořádala ve středu 25. května 2016 výlet pro seniory do Písku a na zámek Orlík.
V Písku jsme si prohlédli Prácheňské muzeum a samozřejmě jsme nemohli zapomenout na nejstarší kamenný most v Evropě, jehož historii nám přiblížil kronikář pan Bartoň. Po prohlídce města jsme odjeli na oběd do pěkné restaurace – Schwarzenberský panský dvůr.
Od 15.00 hodin jsme měli naplánovanou návštěvu zámku Orlík. Trochu nás zdržel místní páv, který se předváděl v celé své kráse, a evidentně ho těšila pozornost všech. Prohlídka byla velice hezká, ale docela náročná, protože velké filcové pantofle dokázaly chůzi pěkně zkomplikovat.
Vše dopadlo dobře a návrat autobusem byl bez problémů. Ohlas na náš výlet byl pozitivní, i když jedna kritika zazněla.
Fotografie si můžete prohlédnout zde.

VÝLET NA VÁNOČNÍ TRHY DO DRÁŽĎAN – 11. 12. 2015

Vánoční trhy v Drážďanech mají opravdu krásnou atmosféru adventu.
Všichni, kteří se v pátek 11.12.2015 s námi na trhy vypravili si to opravdu užili, což dokazují fotografie.

NÁVŠTĚVA MUZEA HRAČEK V PŘÍSECE U JIHLAVY – 26. 10. 2015

26. října 2015 uspořádala MČ Praha – Újezd návštěvu muzea autíček v nově zrekonstruovaném zámku Příseka u Jihlavy.
V zámku je umístěno muzeum historických hraček a modelů autíček od roku 1910 až po současnost. Celkem je vystaveno 10.000 exponátů s nevyčíslitelnou hodnotou. Většina z nás si při prohlídce zavzpomínala na své mládí a připomněla si hračky, se kterými jsme si jako malí hráli.
Na zpáteční cestě jsme navštívili nedaleké město Brtnice, které je známé historickými památkami, viděli jsme Brtnický zámek, renesanční radnici, Paulánský klášter a Židovský most.
Výlet pro všechny účastníky, včetně prohlídky expozic a občerstvení, sponzorovala společnost ABREX, s. r. o., která se zabývá výrobou modelů autíček, motocyklů a dalších hraček. Mnohokrát děkujeme!
Poděkování patří také našemu kronikáři, panu PhDr. Jiřímu Bartoňovi, který nás doprovázel a vyprávěl o historii a zajímavostech vztahujícím se k místům, která jsme projeli (Újezd, Jihlava, Příseka, Brtnice).
Odkaz na muzeum autíček: http://www.muzeumauticek.cz/…priseka.html
Fotografie si můžete prohlédnout zde.